LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH w Bieruniu

W rankingu jesteśmy pomiedzy Politechniką Warszawską a Białostocką

Sukces naszych uczniów w Trójmiejskim Turnieju Robotów Roboxy 2014.
24 i 25 maja reprezentacja naszego liceum wzięła udział w dwóch turniejach gdzie konstruktorzy robotów walczyli między sobą w kilku konkurencjach - nasza szkoła tradycyjnie startowała w konkurencji Lego Linefollower.

Za organizację sobotniego VI edycji Trójmiejskiego Turnieju Robotów odpowiadało  koło automatyków wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. W niedziele na zawody rozgrywane po raz piąty Roboxy zapraszało Naukowe Koło Studentów Automatyki reprezentujące wydział Elektrotechniki i Automatyki również Politechniki Gdańskiej. Dodajmy, uczelni, która była jednym z pierwszych ośrodków promujących zawody robotów turniejowych dlatego oba konkursy cieszą się dużym prestiżem w kraju.
W Trójmiejskim Turnieju Robotów liceum było reprezentowane przez dwie drużyny: LineHunter (Patryk Blacha, Damian Osuch, Szymon Wojtala i Mariusz Karkoszka) i Syriusz (Patrycja Brzeskot, Adam Szwedor, Inga Wadas).
Line Hunter zakwalifikował się do finału zajmując 2 miejsce w kwalifikacjach. Źródłem sukcesu był nowatorski algorytm zaimplementowany przez Patryka Blachę. Zamiast standardowego kurczowego trzymania się wyznaczonej linii program wykorzystywał ją tylko jako punkt odniesienia, a przez większość czasu robot przebywał poza wyznaczoną trasą. Pozostałe drużyny próbowały skopiować nasz pomysł ale żadnej nie udało się uzyskać zadawalających rezultatów. Jak duża była przepaść między naszą maszyną a pozostałymi można zobaczyć analizując wyniki. Niestety defekt maszyny uniemożliwił start w finale i ostatecznie na 19 drużyn zajęliśmy 8 miejsce.

W drugim turnieju Roboxy 2014, nasze liceum było reprezentowane przez trzy drużyny: Dysphoria (Patryk Blacha i Mariusz Karkoszka), LineHunter (Szymon Wojtala i Damian Osuch), Syriusz (Patrycja Brzeskot, Adam Szwedor i Inga Wadas).
Do finału z 5 miejsca zakwalifikowała się Dysphoria. Sama trasa była znacznie trudniejsza od poprzedniej - kąty ostre przy jednym czujniku wymagały sporych umiejętności programistycznych by je pokonać. Dlatego ostatecznie tylko 9 drużyn reprezentujących polskie uczelnie wyższe odważyło się startować. Dziesiątą drużyną byliśmy MY - LO BIERUŃ.
Finał był pasjonujący. Składał się z dwóch przejazdów gdzie liczył się najlepszy czas. Klasą samą w sobie była ponownie drużyna reprezentująca Politechnikę Warszawską (Bartosz Nowaczyński i Natalia Biaduń), których robot był poza wszelką konkurencją. Próbując dotrzymać kroku „Warszawiakom”, Patryk Blacha i Mariusz Karkoszka postanowili postawić wszystko na jedną kartę i dokonać zmian w konstrukcji robota mimo, że istniało olbrzymie ryzyko, iż po tym zabiegu maszyna w ogóle nie ruszy. Sam zabieg przeprowadzony był niezwykle precyzyjnie m. in. .... pilnikiem do paznokci, pożyczonym od jednej z naszych dziewczyn. Kilkanaście sekund przed regulaminową dyskwalifikacją, maszyna była gotowa do startu. Osiągnięty wynik był rewelacyjny - udało nam się wyprzedzić Politechnikę Białostocką i uplasować się na drugiej pozycji tuż za Politechniką Warszawską.
Cieszy szczególnie sukces Patryka Blachy, ponieważ to jego ostatni turniej kiedy mógł reprezentować barwy naszego liceum i jest to godne ukoronowanie jego kilkuletniej działalności w sekcji robotyki w naszym liceum.
Na koniec wypada podziękować naszemu absolwentowi, Adamowi Frankowi za „patronat intelektualny”, a Natalii i Bartkowi, studentom Politechniki Warszawskiej za przywrócenie nam wiary w ludzką życzliwość i okazaną pomoc :)