LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH w Bieruniu

"Spiny w Katowicach"

W czwartek 10 listopada (w Światowym Dniu dla Pokoju i Rozwoju i Międzynarodowym Dniu Centrów i Muzeów Nauki) uczniowie klasy 2Abd po raz kolejny mieli okazje uczestniczyć w wykładach z fizyki. Tym razem udaliśmy się do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Wydarzenie naukowe nosiło nazwę SPiN Day i składało się z serii 5 wykładów prowadzonych przez pracowników dydaktycznych z Zakładów:

Teorii Pola i Cząstek elementarnych, Fizyki Ferroelektryków, Fizyki Ciała Stałego, Fizyki Medycznej i Pracowni Dydaktyki Fizyki. Pierwszy wykład pod nazwą "Siła, której nie widać" poprowadzony został przez dr Jerzego Jarosza a traktował o ciśnieniu atmosferycznym. Sporym urozmaiceniem okazały się doświadczenia, które pokazały, jaka to bezwzględna siła i do czego jest zdolna. Poznaliśmy tajniki kul magdeburskich, obserwowaliśmy zakazany w szkołach eksperyment z wykorzystaniem rtęci, byliśmy świadkami implozji ogromnej beczki oraz dowiedzieliśmy się jak rozwijało się pojęcie o ciśnieniu przez kolejne wieki a na koniec zostaliśmy uraczeni opowieścią o historii balonów oraz sterowców.

Kolejny z wykładów traktował o "Boskiej cząstce”, – czyli cząstce Higgsa. Aspekty tego jakże skomplikowanego zagadnienia przedstawiał nam prof. zw. dr hab. Marek Zrałek. Dowiedzieliśmy się, że znamy jedynie ok. 5% wszechświata oraz poznaliśmy dokładniej pojęcie masy. Prezentacja zakończyła się przerażającym stwierdzeniem nawiązującym do Sokratesa: "Wiemy coraz więcej o tym, że nic nie wiemy".

Następny wykład prowadzony przez prof. zw. dr hab. Krystiana Roledera podzielony został na 2 części. Część pierwsza została poświęcona pojęciu spinu, a druga europejskiemu tytanowi, czyli tytanianowi europu – związkowi, o niesamowitych właściwościach, nad którym trwają intensywne prace w IFUŚl. Niedługo może być o nim głośno ze względu na wykorzystaniu go w produkcji dysków twardych oraz laptopów.

Dzięki prof. dr hab. Jackowi Szade, którego mieliśmy zaszczyt słuchać podczas wykładu czwartego wiemy już, czym jest synchrotron, jak działa i w jakich celach się go wykorzystuje. Profesor wyjaśnił również historię powstania jedynego w Polsce synchrotronu- SOLARIS. Dzięki niemu Kraków stanie się jeszcze ważniejszym ośrodkiem naukowym a zespoły badawcze z całego świata będą przyjeżdżać do Polski by móc prowadzić badania nad promieniowaniem synchrotronowym na tak nowoczesnym i zaawansowanym sprzęcie. Synchrotron można zwiedzać, więc już planujemy wycieczkę…naukową oczywiście.

Ostatni z wykładów dotyczył Słońca, które daje energię i życie. Dr hab. Armand Cholewka przedstawił plusy i minusy efektu cieplarnianego, wyjaśnił jak zmieniałaby się temperatura gdyby nie było atmosfery, zaznaczył jak ogromną wagę będą mieć kolektory słoneczne w przyszłości oraz kiedy najlepiej się opalać. Cały wykład poprowadzony był w sposób humorystyczny i ciekawy, przez co większość uczniów uznała go za najlepszy z całej piątki.

Podsumowując, dzięki temu wyjazdowi po raz kolejny poszerzyliśmy swoje horyzonty i pogłębiliśmy zainteresowania. Fizyka jest O.K., a podróże kształcą!

Zdjęcia: Julia Kołodziej