Słuchaliśmy, co słychać…

22 lutego 2017r. na lekcji fizyki medycznej, uczniowie klasy 2Bc wysłuchali informacji o na temat wad słuchu i ich wpływu na życie człowieka.
Pani Maria Lasok (pedagog, logopeda z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bieruniu, absolwentka naszego Liceum) przypomniała młodzieży funkcje półkul mózgowych i połączeń między nimi.

Przedstawiła metody badania słuchu i szczegółowo omówiła Metodę Indywidualnej Stymulacji Słuchu Johansena (ISA), która cieszy się uznaniem w wielu krajach na świecie. Jej twórcą jest dr Kjeld Johansen – duński nauczyciel i psycholog. Polega ona na stymulacji muzycznej określonych obszarów mózgu. Neurony reagują na dźwięki. W obszarze częstotliwości, gdzie była wzmożona stymulacja, aktywność neuronów jest większa.
Uczniowie dowiedzieli się jak przebiega badanie i terapia, w jaki sposób zapisywane są wyniki badań, jak interpretować audiogram oraz w jakich przypadkach metoda ta jest stosowana, komu i jak może pomóc. Mogli poeksperymentować na sobie (patrz zdjęcia poniżej) i uzyskać sporo informacji o pracy pedagoga – terapeuty.
Teraz pozostaje posłuchać głosu powołania w wyborze dalszej drogi swojego rozwoju.

Zdjęcia: Weronika Gawełczyk, 2Bc