LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH w Bieruniu

PROMIENIOWANIE NIE TAKIE ZŁE

4 listopada zakończył się cykl zajęć edukacyjnych z fizyki medycznej dla klasy 3 Bc, które odbyły się w Poradni Medycyny Nuklearnej Euromed-M w Mysłowicach. Zakład ten prowadzi diagnostykę obrazową wielonarządową (scyntygrafia z użyciem Izotopów) oraz badania hormonalne w zakresie Medycyny Nuklearnej. Do badań wykorzystywane są radioizotopy Technetu, Jodu oraz Itru.

Każdy z nich przechowywany jest w specjalnych osłonkach. Najbardziej niebezpieczna jest praca z wysokoenergetycznym Itrem, personel musi zachować maksymalne środki ostrożności: fartuch napylany ołowiem, fartuch jednorazowy, rękawice, czepek, okulary, żadna część ciała nie może być odkryta. W czasie zajęć mogliśmy wcielić się w rolę pacjenta, odwiedzając kolejne pomieszczenia poradni: rejestrację, poczekalnie dla pacjentów, pokój aplikacyjny i gabinet, gdzie znajduje się detektor promieniowania. Po odpowiednim instruktażu pacjentowi podaje się radioizotop, który specjalnie dla niego jest przywieziony z Instytutu Energii Atomowej, z Warszawy. Następnie, w zależności od rodzaju podanego izotopu, pacjent przebywa w poczekalni pod kontrolą personelu: 2-2,5 h podczas badań kości lub 20-30 minut przy badaniu tarczycy. Kolejny etap to badanie izotopowe (scyntygrafia) polega ono na uzyskaniu obrazu badanego narządu czy układu po wcześniejszym dożylnym lub rzadziej doustnym podaniu pacjentowi radioaktywnego Izotopu. Po wchłonięciu radioizotopu pacjent układany jest pod detektorem gamma kamery w pozycji leżącej i wykonywany jest odczyt badania. Następnie lekarz specjalista Medycyny Nuklearnej przeprowadza analizę i opis badania. Poradnia wykonuje scyntygrafie następujących narządów i układów: gruczołu tarczycowego, kośćca, nerek, mózgu i przytarczyc.
W czasie zajęć mieliśmy okazję poznać działanie gamma kamery i obejrzeć obrazy narządów wykonane po badaniu scyntygraficznym.  
Gamma kamera pełni rolę detektora promieniowania emitowanego przez „pacjenta z radioizotopem”. Jej sercem jest kryształ scyntylacyjny, który jest wrażliwy na najmniejsze wahania temperatur, ( co godzinę można maksymalnie zmienić temperaturę pomieszczenia o 1 stopień Celsjusza!). Bardzo ważnym jej elementem jest kolimator eliminujący zbędne kwanty energii padające na kryształ (poznaliśmy rodzaje kolimatorów odpowiednie dla promieniowania beta i gamma, uczestniczyliśmy w ich wymianie).
Zajęcia na pewno pozostaną nam w pamięci na długo. Dziękujemy za możliwość poszerzania wiedzy, w tak praktyczny sposób.

Zdjęcia: Julia Szczotka