Ogólnokrajowy turniej LEGO LineFollower w naszym Liceum

12 grudnia nasze Liceum zorganizowało drugą edycję turnieju LEGO RACE. Z przyjemnością informujemy że po raz pierwszy nasz turniej zyskał rangę ogólnopolską. Udało nam się przyciągnąć niezwykle silne drużyny. Politechnikę Warszawską reprezentował team Robokajtki (Natalia Baduń i Bartek Nowaczyński) - aktualnie najmocniejsza drużyna w kraju (we wszystkich turniejach w jakich uczestniczyła w tym roku zajmowała pierwsze miejsce).

Gimnazja reprezentowało Publiczne Gimnazjum im. Komisji Edukacji Narodowej w Bolesławiu - drużyny z tej szkoły mają niezwykle wysoką pozycję nie tylko w swojej kategorii wiekowej. Z kolei zespołu Szkół Technicznych im. Stanisława Staszica w Rybniku zainteresowanym LEGO jako dyscypliną sportową przedstawiać specjalnie nie trzeba - to placówka która jako jedna z pierwszych na Śląsku zaczęła organizować turniej - który obecnie ma rangę międzynarodowego i jest największym wydarzeniem tego typu w Polsce.

Walczono w dwóch kategoriach:
1. Roboty wykorzystujące jeden czujnik - ostatecznie rywalizowało między sobą 10 pojazdów.
2. Roboty wykorzystujące dowolną ilość czujników. Gdzie wystartowało 9 maszyn.
Turniej był podzielony na 3 niezależne etapy w systemie Grand Prix - w zależności od miejsca na danym etapie drużyna otrzymywała punkty a ich suma dawała miejsce w ostatecznej tabeli.
3 etap okazał się bardzo trudny - zdołały go pokonać zaledwie 3 roboty ale miał decydujący wpływ na układ miejsc na podium.
Ostateczne wyniki są następujące:

Konkurencja: Jeden Czujnik:
1.Robokajtki / Natalia Biaduń, Bartosz Nowaczyński / Politechnika Warszawska
2.Rilaure / Inga Wadas, Patrycja Brzeskot, Adam Szwedor / LO Bieruń
3.Baton Team / Patryk Gretka, Mateusz Goj, Tomasz Nowak / LO Bieruń

Konkurencja: Multiczujnik:
1.Robokajtki / Natalia Biaduń, Bartosz Nowaczyński / Politechnika Warszawska
2.Sonic / Michał Furmański, Patryk Gil, Filip Gil / Publiczne Gimnazjum im. Komisji Edukacji Narodowej w Bolesławiu
3.Rilaure / Inga Wadas, Patrycja Brzeskot, Adam Szwedor / LO Bieruń

Nasi reprezentanci potwierdzili wysoką formę nadając ton w konkurencji z jednym czujnikiem. Ostatecznie zajęliśmy miejsca: 2,3 i 4 (Mariusz Karkosza, Damian Osuch, Szymon Wojtala).
Z kolei w konkurencji "multiczujnikowców" rewelacją turnieju była drużyna z gimnazjum która na pierwszych dwóch etapach nie dała szans pozostałym rywalom. Dopiero 3 etap  okazał się dla nich zbyt trudny i w rezultacie zajęli 2 miejsce. Nasi uczniowie zajęli 3, 5 (Robert Synowiec, Kamil Stolecki, Tomasz Zagórski) i 6 (Mariusz Karkoszka, Damian Osuch, Szymon Wojtala) miejsce. Warto podkreślić że dla Roberta, Kamila i Tomka były to pierwsze zawody.

Pomiar czasu dokonywany był za pomocą oprogramowania i czujników wykonanych przez naszego absolwenta Adama Franka