Najlepsza w Polsce!!!

Dlaczego warto uczyć się języka rosyjskiego? Pracę pod takim tytułem należało przygotować na Ogólnopolski Konkurs na Prezentacje Multimedialną. Organizatorzy – Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego i Centrum Edukacji Języka Rosyjskiego w Warszawie otrzymało 79 projektów przygotowanych przez 115 uczniów z całej Polski. Prezentacja bieruńskiej licealistki, uczennicy klasy 2Bc Eweliny Lech zajęła w konkursie I miejsce.

Główną nagrodą jest wyjazd na III Międzynarodowy Młodzieżowy Festiwal, który odbędzie się w Pietrozawodsku, w Rosji, w dniach 2 – 8 czerwca 2016r.
Póki co, 11 kwietnia, Ewelina wraz ze swoją nauczycielką języka rosyjskiego weźmie udział w uroczystości wręczenia nagród i zaprezentuje swą prezentację szerokiemu gremium.
To już kolejny sukces naszej uczennicy. O swojej pasji i zainteresowaniach najciekawiej opowiada ona sama.

Dlaczego postanowiłaś uczyć się języka rosyjskiego?
W gimnazjum oprócz angielskiego uczyłam się niemieckiego, który w zasadzie był moim językiem wiodącym, jednak idąc do liceum zdecydowałam, że chciałabym spróbować czegoś nowego. Mając do wyboru niemiecki, francuski, hiszpański i rosyjski wybrałam ten ostatni, bo podoba mi się ten język, interesuje mnie kultura i historia Rosji, jej mentalność, bo, jak wiadomo, Rosja to nie kraj, to stan umysłu.

Co w tym języku podoba Ci się najbardziej?
Jest bardzo podobny to polskiego, więc łatwo się go uczy, jest jednak garść słów, które brzmią podobnie do polskich, choć znaczą coś zupełnie innego – ja zaliczam to jednak to uroków tego języka. W rosyjskim podobają mi się też wszechobecne zdrobnienia: słowa typu kałakolczik są dla mnie pierwszorzędne. ☺

Czy można powiedzieć, że pasjonujesz się rosyjskim? A jeśli tak, to w jaki sposób realizujesz tę pasję?
Zdecydowanie pasjonuję się tym językiem. W przyszłym roku zamierzam przystąpić do olimpiady z języka rosyjskiego, dlatego codziennie uczę się 10 nowych słów i rozwiązuję mnóstwo zadań na lekcje rosyjskiego w szkole. Oprócz tego staram się czytać literaturę rosyjską, choć jeszcze po polsku i słuchać rosyjskiej muzyki. Angażuję się w większość konkursów i biorę udział w każdym wykładzie z rosyjskiego, jeśli nadarza się okazja.

Jakie masz sukcesy związane z językiem rosyjskim?
W pierwszej klasie zajęłam drugie miejsce w IV Konkursie Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej organizowanej przez Koło Naukowe Rusycystów UŚ ,,Rosyjska Ruletka” w Sosnowcu oraz pierwsze miejsce w konkursie kaligraficznym organizowanym w naszym liceum. W drugiej klasie razem z koleżankami zajęłam trzecie miejsce w konkursie organizowanym przez VIII LO w Katowicach, gdzie rozwiązywałyśmy zadania z fizyki i matematyki po rosyjsku. W marcu br. zajęłam pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Prezentację Multimedialną  ПОЧЕМУ НАДО УЧИТЬ РУССКИЙ ЯЗЫК?

Opowiedz o swoim ostatnim osiągnięciu.
W konkursie ПОЧЕМУ НАДО УЧИТЬ РУССКИЙ ЯЗЫК? trzeba było w maksymalnie 3-minutowej prezentacji w PowerPoincie przedstawić zalety nauki języka rosyjskiego. W mojej kategorii wiekowej brało udział 46 prac i udało mi się zająć pierwsze miejsce – było to dla mnie ogromnym zaskoczeniem, ale też oczywiście wielką radością i satysfakcją.

Czy i dlaczego zachęciłabyś naszych przyszłych uczniów do nauki języka rosyjskiego?
Z pełną odpowiedzialnością mogę poręczyć, że moje LO zdecydowanie daje możliwość nauczenia się rosyjskiego – zawsze dużo rzeczy dzieje się wokół tego przedmiotu: konkursy, wyjazdy na wykłady, dni otwarte liceum. Poza tym, na lekcjach nie siedzimy z głowami w książkach, ale robimy różne ciekawe zadania, bo najważniejsze w rosyjskim to myśleć – a reszta jakoś sama przychodzi.