Lekcje rosyjskiego w uniwersyteckim stylu

Lekcje języka rosyjskiego dla licealistów z cyklu „Tego nie znajdziesz w podręczniku” w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego to znakomita okazja dla uczniów, aby bliżej poznać kulturę rosyjską i doskonalić znajomość języka.

Przygotowywane i prowadzone przez pracowników naukowych UŚ zajęcia to zawsze duża dawka wiedzy realioznawczej i okazja do sprawdzenia swoich językowych umiejętności.
W pierwszych dniach kwietnia, prawie 20 – osobowa grupa bieruńskich licealistów, uczących się języka rosyjskiego, została zaproszona na kolejny już cykl lekcji, tym razem pod wspólnym tytułem - „Tradycje kulinarne Rosji” (ze szczególnym uwzględnieniem tradycji Wielkanocnych).
W trakcie zajęć nasi uczniowie gotowali z „Maszą i Niedźwiedziem” rosyjską konfiturę, uczyli się przepisu na prawdziwy barszcz i, co najważniejsze, poznali tradycyjne rosyjskie dania wielkanocne. Porównanie katolickich i prawosławnych Świąt Wielkanocnych dostarczyło wszystkim wiedzy na temat zwyczajów, obrzędów i tradycji kulinarnych naszych wschodnich sąsiadów.
W trakcie zajęć wszyscy dowiedzieli się jak przyrządzić кулич (wielkanocne ciasto), jak wygląda i smakuje пасхa (tradycyjna słodka potrawa), co prawosławni wkładają do koszyczka wielkanocnego i jak wygląda prawosławny świąteczny stół.
W tym roku katolicy i prawosławni do wielkanocnego stołu zasiądą tego samego dnia. Tak bywa średnio co trzy lata. Rozbieżności w dacie obchodów niektórych świąt wynikają z użycia innych kalendarzy: juliańskiego (stary styl) i gregoriańskiego (nowy styl), różniących się aktualnie o 13 dni. 17 kwietnia wyznawcy prawosławia będą pozdrawiać się tradycyjnym: Христос воскрес! - Воистину воскрес!
Wśród odwiedzających UŚ byli zarówno maturzyści, jak i rozpoczynający przygodę z językiem rosyjskim – uczniowie klas pierwszych. Dla tych pierwszych była to wspaniała okazja do sprawdzenia stopnia znajomości rosyjskiego przed maturą, a dla uczniów młodszych klas ciekawe językowe doświadczenie na początku ich przygody z językiem rosyjskim.
Następna wizyta bieruńskich licealistów w gościnnych progach IFW UŚ to już tylko kwestia czasu. Wszyscy z niecierpliwością czekają na następne spotkanie z rosyjską kulturą.
Tekst: Joanna Tlałka

2017-04-06