Lekcje języka rosyjskiego na UŚ

Współpraca naszego liceum z Uniwersytetem Śląskim przybiera różne, ale zawsze ciekawe i pouczające formy. Jedną z nich są niewątpliwie regularne wizyty naszych uczniów w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej.

Celem projektu „Tego nie znajdziesz w podręczniku” jest propagowanie języka rosyjskiego  poprzez ciekawe lekcje dla licealistów przygotowywane przez pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego.

Tym razem cykl 3 lekcji pod wspólnym tytułem „Koleją Transsyberyjską przez zimową Rosję” poprowadziły dla licealistów szkół średnich województwa śląskiego panie dr Izabela Nowak, mgr Swietłana Biczak i mgr Jaśmina Śmiech. Opowieści o najdłuższej linii kolejowej na świecie, która przekracza 8 stref czasowych i ciągnie się na długości ponad 9 tys. kilometrów na wszystkich zrobiły ogromne wrażenie, a wirtualne podróże do Moskwy, Riazania, Jekaterynburga, Irkucka, Nowosybirska, Krasnojarska, Władywostoku i innych miast Rosji rozbudziły chęć podróżowania. Na uniwersyteckie lekcje wybrali się uczniowie klas od I do III, i każdy znalazł coś dla siebie. Dla maturzystów była to wspaniała okazja do sprawdzenia stopnia znajomości rosyjskiego przed maturą, a dla uczniów młodszych klas ciekawe językowe doświadczenie na początku ich przygody z językiem rosyjskim.