Biblioteka szkolna

„Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki” – te słowa amerykańskiego pisarza Stephena Kinga są mottem filmu promującego bibliotekę szkolną Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu.

Film był pomysłem pani Magdaleny Króliczek-Pliszki – bibliotekarki w bieruńskim liceum, nieoceniona okazała się pomoc męża pani Magdy, pana Roberta Pliszki, który zajął się zdjęciami, montażem oraz muzyką.
- Bibliotekarze powoli zaczynają odchodzić od tradycyjnego myślenia o swoim miejscu pracy – mówi pomysłodawczyni filmu. - Oczywiście czytelnictwo to nadal najważniejsza funkcja, ale pojawiają się również zadania związane z promocją i wolontariatem bibliotecznym. Współcześnie coraz mniej osób sięga po książkę, trzeba temu przeciwdziałać i popularyzować czytanie, stąd pomysł na realizację filmu promującego naszą szkolną bibliotekę.
Biblioteka powinna być nieodzownym elementem każdej placówki szkolnej, gdyż wypełnia swego rodzaju lukę edukacyjną, tworząc dla młodego człowieka swoisty azyl – miejsce w którym co prawda trzeba stosować się do różnego rodzaju zasad, ale można też wiele się nauczyć, odkryć swoje talenty, odnaleźć zupełnie inny, nieznany dotąd świat. Człowiek odwiedzający bibliotekę jest zawsze w zysku, poprzez kontakt z kulturą, może rozwijać swoje pasje i kształtować intelekt.
Biblioteka to nie tylko książki, to miejsce spotkań, przestrzeń gdzie można odnaleźć wsparcie. Biblioteka jest otwarta dla każdego.