Narodowe Święto Niepodległości

Jak zwykle społeczność szkolna LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości połączyła ze Świętem Szkoły.

W tym roku nasze uroczystości odbyły się 10 listopada nad rz. Przemszą w rejonie tzw. Wysokiego Brzegu opodal Brzezinki, w miejscu gdzie 5 września 1939 zamordowani zostali powstańcy śląscy - mieszkańcy naszego powiatu. Pod pomnikiem został odśpiewany Hymnu Polski i Hymn Szkoły.
"Dlaczego tu i dlaczego my?" - na te pytania, mówiąc o trudnej historii Górnego Śląska w kontekście powstań śląskich, odpowiedział dyrektor naszej szkoły p. Romuald Kubiciel.
Następnie po modlitwie za Ojczyznę i za zmarłych prowadzonej przez ks. Rafała Borkowego, złożyliśmy wiązanki kwiatów: od społeczności szkolnej, od Pana Bernarda Bednorza, Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego, zaś Radę Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego oraz całą społeczności naszego powiatu reprezentowali: Pan Jerzy Mantaj, Wicestarosta Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego, Pan Marek Spyra, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego (prawnuk jednego z powstańców, zamordowanych w tym miejscu) oraz Pan Radny Marcin Majer.
Kolejnym ważnym dla nas elementem uroczystości było ślubowanie uczniów klas pierwszych na sztandar szkoły oraz uroczyste przejęcie sztandaru szkoły z rąk uczniów klas starszych przez nowy poczet sztandarowy złożony z przedstawicieli klas drugich.
Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie klasy pierwszej otrzymali ufundowane przez radę Rodziców znaczki naszego LO - to też nasza tradycja.

Po uroczystościach przy pomniku pomordowanych powstańców śląskich, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej koncelebrowanej przez naszych Księży Katechetów w kościele parafialnym p.w. Św. Bartłomieja Ap. w Bieruniu odprawionej na zakończenie szkolnych rekolekcji oraz z okazji Narodowego Święta Niepodległości i Święta Szkoły.