Spotkania z nauką - Biologia

Czy motyle mogą żywić się plastikiem?

Czy muszka owocowa może pomóc w oczyszczaniu środowiska z mikroplastiku? Dlaczego napój, jakim jest tonik świeci w świetle UV? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych zagadnień uzyskali uczniowie klasy 3D o profilu biologiczno- chemicznym. Dnia 28 września uczestniczyli zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Śląski w Katowicach w ramach projektu „Miasteczko Naukowe”. Wyjazd zorganizowała pani Aleksandra Stachoń – nauczyciel biologii a opiekunem grupy była pani Karolina Berger. Uczniowie mieli okazje zobaczyć laboratoria, w których obywają się zajęcia dla studentów biologii, pracownie mikroskopowe oraz hodowlę bezkręgowców. Przewodnikiem była pani dr Anna Urbisz, absolwentka naszego liceum, obecnie pracownik naukowy na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska. Następnie licealiści wysłuchali bardzo ciekawych wykładów na temat bioluminescencji „Prawdziwa magia zaczyna się po zmroku” oraz bioelektryczności i biorobotyki. Zdobyli sporą dawkę wiedzy przekazaną z ogromną pasją i zaangażowaniem młodych naukowców.