Święto do kwadratu

Od 8 do 10 listopada odbyły się rekolekcje szkolne, które połączyliśmy w tym roku z obchodami Święta Szkoły i Świętem Niepodległości, dlatego można powiedzieć, że mieliśmy podwójne świętowanie.

Licealiści w ciągu 2 pierwszych dni wzięli udział w nabożeństwach w kościele Św. Bartłomieja oraz w sanktuarium Św. Walentego. Uczestniczyli też w spotkaniach z przedstawicielami KSM, którzy w budynku szkoły zorganizowali prelekcje. W ostatnim dniu celebrowaliśmy – 11 listopada i Święto Szkoły.
Trzeciego dnia po porannej mszy uczniowie na szkolnym patio o godzinie 11:11 odśpiewali Hymn Państwowy, następnie mogli wysłuchać ciekawych wykładów przygotowanych przez nauczycieli:

• Powstania Śląskie i ich znaczenie,
  • Plebiscyt na Górnym Śląsku - po co i o co chodziło?,
  • Działalność polityczna Wojciecha Korfantego,
  • Gwara śląska na tle struktury gwarowej ziem polskich,
  • Rząd polski wobec Powstań Śląskich i Województwa Śląskiego,
  • Silesiaca w zbiorach biblioteki szkolnej,
  • ks. bp Adamski - Biskup trudnych czasów,
  • ks. J. Macha śląski. Duszpasterz - Ślązak – Błogosławiony.

Ponadto odbyły się pokazy dwóch filmów Kazimierza Kutza: Sól ziemi czarnej oraz Perła w koronie.
O 14:00 pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i został przekazany Sztandar Szkoły. Ten niezwykle intensywny dzień zamknęliśmy spektaklem Teatru Cordis - Hanik 1257 w Domu Kultury Gama w Bieruniu.  Przez cały czas trwania imprezy w liceum dostępny był posiłek: żur śląski z wkładką i chleb ze smalcem na modłę śląską, serwowane oczywiście w warunkach sanitarnych.

Zdjęcia: Filip Michalski