Praktyki dla uczniów liceum - "Trafny wybór"

13.11.2018 grupa uczniów klas 3 wzięła udział w konferencji podsumowującej zeszłoroczny projekt "Trafny wybór". Nasze liceum podczas konferencji reprezentowały: Milena Iwan, Natalia Czarnynoga, Wiktoria Kowalik, Justyna Wojtala i Gabrysia Polewka.

Zakładane cele projektu były niezwykle ambitne:

1. Przygotowanie młodzieży do dalszego kształcenia i właściwego wyboru zawodu.
  2. Planowanie karier edukacyjnych i zawodowych.
  3. Przygotowanie młodzieży do radzenia sobie w sytuacjach związanych z rozpoczęciem kariery zawodowej, adaptacją do nowych warunków pracy lub koniecznością przekwalifikowania się.
  4. Zapoznanie młodzieży z realiami lokalnego rynku pracy.
  5. Zapoznanie młodzieży ze specyfiką pracy na określonym stanowisku pracy w wybranym przedsiębiorstwie.

W 2017 roku grupa 25 uczniów klas drugich naszego liceum wzięła w nim udział. Duża część chciała dostać się do placówek medycznych
i pedagogicznych (10 osób), ale w pozostałych przypadkach rozstrzał był olbrzymi - od instruktorki jogi. poprzez sprzedawcę motocykli na zarządzaniu kryzysowym kończąc.
Tu należą się szczególne podziękowania Urzędowi Pracy w Tychach za poszukiwania pracodawców, którzy sprostali planom uczniów jak
i samym pracodawcom, że chcieli poświęcić czas by pokazać jak "wymarzony" zawód wygląda z drugiej strony barykady.
Nasi uczniowie reprezentujący szkołę na konferencji podczas wystąpienia podkreślali, że mają one nieco inny wymiar niż te standardowe związane z szkołami technicznymi. Idąc na praktyki udało się skonfrontować wizje tego co chce się robić w przyszłości z tym jakie mogą być realne oczekiwania pracodawców. Część uczniów zweryfikowało swoje życiowe plany uznając że te kilkudniowe praktyki pokazały im, że jednak nie będą się w pełni realizować w tym co zaplanowali wcześniej. Mamy nadzieję, że w tym roku szkolnym również uda nam się wziąć udział w kolejnej edycji projektu.
Projekt ze strony szkoły nadzorował Robert Romantowski - Tomosz