Debata oksfordzka "Wiwat Niepodległość"

Uczniowie naszej szkoły (Patrycja Duda, Sebastian Skrzypczyk, Martyna Żołneczko, Julia Buzek i jako rezerwowa Karolina Kracla) wzięli udział w debacie oksfordzkiej organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tychach z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W debacie uczestniczyli reprezentanci sześciu szkół. Tegoroczna tematyka była ciekawa i związana z aktualnym pojmowaniem pojęcia patriotyzmu.

• Lepszy żywy obywatel niż martwy bohater?
  • Polska tylko dla Polaków czy Polska dla wszystkich?
  • Dogmat czy dekor – używanie symboli narodowych swobodne czy obostrzone prawem?

Była to pierwsza debata oksfordzka w której uczestniczyli uczniowie klasy 2Ce i jak sami twierdzą "na pewno nie ostatnia". Ten typ zmagań wymaga nie tylko przygotowania merytorycznego, ale również specyficznych umiejętności, których nabywa się tylko poprzez systematyczny udział w debatach. Doświadczenia z tegorocznych wystąpień na pewno zaowocują w przyszłości.