Lekcja języka rosyjskiego z doktorantami IFW UŚ

Już po raz dugi doktoranci Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego Dawid Adamczyk i Łukasz Gęborek przybyli do naszego liceum, aby przeprowadzić lekcję języka rosyjskiego z uczniami.

Pierwsza lekcja miała miejsce 13 lutego, a jej tematem był język rosyjski w internecie. Dzisiaj (5 czerwca) przenieśliśmy się w lata 50-te ubiegłego stulecia, aby poznać i posłuchać rosyjskich bikiniarzy (ros. стиляги) przedstawicieli popularnej subkultury.
Musical "Bikiniarze" w reżyserii Walerija Todorowskiego to niezwykle barwna opowieść o rosyjskich buntownikach, którzy w rytmie boogie walczą z szarością czasów socjalizmu. Akcja filmu toczy się w Moskwie w połowie lat pięćdziesiątych. Nauka nowych słów, praca z tekstem piosenek, możliwość sprawdzenia swych językowych umiejętności sprawiły, że godzina z językiem rosyjskim upłynęła szybko i ciekawie. Był też konkurs, którego zwyciężczynie - Aleksandra Tubacka z kl. 1Bi Weronika Stula z kl. 2C otrzymały upominki ufundowane przez UŚ.
Następne spotkanie z językiem rosyjskim i doktorantami (Dawid Adamczyk to absolwent LO Bieruń – matura 2012, finalista Olimpiady języka Rosyjskiego) już w nowym roku szkolnym.