Licealiści w Centrum Krwiodawstwa

Dnia 7 listopada maturzyści z klasy o profilu biologiczno - chemicznym uczestniczyli w wycieczce do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Celem wyjazdu było zapoznanie się z pracą jaka jest wykonywana w poszczególnych działach tego centrum.

Przewodnikiem po tym nowoczesnym ośrodku była pani Alina Ratajczak.
Pierwszym punktem a była wizyta w Dziale Preparatyki Krwi gdzie następuje przeróbka krwi, a także jej podział na osocze, krwinki czerwone i płytki krwi. Następnie w Dziale Dawców uczniowie mogli z bliska zaobserwować jak wygląda pobieranie krwi oraz bardzo cennych płytek krwi (ciekawostka - trwa to około 1 godziny). Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie Działu Laboratoryjnego, gdzie przeprowadzane są różne badania kwalifikujące bądź eliminujące potencjalnego kandydata na dawce. Ostatnim miejscem był Bank Tkanek gdzie przygotowuje się tkanki w taki sposób by mogły być użyte do transplantacji. O tym jakie są procedury oraz techniki przygotowywania z pasją opowiadał pan dr Henryk Bursig.
Wycieczka była bardzo interesująca i kształcąca. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy jak na przykład tego, że przy oddaniu 450 ml krwi tracimy aż do 4500 tysiąca kcal. Dlatego po honorowym, bezpłatnym oddaniu krwi otrzymuje się czekolady, w celu uzupełnienia zasobów energetycznych. Na koniec zwiedzania kilka osób oddało krew.

Tekst: Sara Kozieł
Zdjęcia: Estera Nowrocka