LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH w Bieruniu

Z naszego LO do Parlamentu Europejskiego

W dniach 19-22 czerwca absolwentka naszego liceum, Dorota Chłapek oraz pani Agnieszka Pasierbek - Nieckarz miały niepowtarzalną okazję zwiedzenia stolicy Belgii, Brukseli. Wycieczka była nagrodą dla uczennicy, za zajęcie trzeciego miejsca w Międzynarodowym Konkursie LinguaArt.eu pod hasłem „ Słowem malowane”

Fundatorem nagrody był Poseł do Parlamentu Europejskiego, Pan Jan Olbrycht.
Wycieczka dostarczyła zwiedzającym mnóstwa wrażeń i choć harmonogram był bardzo napięty a Belgia powitała nas ogromnymi upałami , zwiedzaliśmy wszystkie zaplanowane miejsca z wielkim zapałem i zainteresowaniem.
Zaraz po przyjeździe i zakwaterowaniu w Leuven, udaliśmy się na zwiedzanie tego pięknego uniwersyteckiego miasta oddalonego od Brukseli zaledwie 20 km. Zabytkowe centrum, monumentalne budowle oraz malownicze uliczki i skwery wywarły na wszystkich ogromne wrażenie.
Drugi dzień pobytu w Belgii przeznaczony był na zwiedzanie Dzielnicy Europejskiej Brukseli. Zaczęliśmy od wizyty w Parlamencie Europejskim. Powitał nas Pan Poseł Jan Olbrycht , który przedstawił nam zadania najważniejszych instytucji Unii Europejskiej oraz opowiedział w przystępny sposób o zasadach funkcjonowania Parlamentu Europejskiego i pracy europosła. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po wnętrzu Parlamentu- zobaczyliśmy między innymi imponującą amfiteatralną salę obrad oraz biura posłów. Pokonując niekończące się labirynty korytarzy na licznych kondygnacjach budynku mieliśmy unikalną okazje poczuć się częścią Parlamentu chłonąc atmosferę tej tętniącej życiem instytucji. Po krótkiej przerwie w pobliskim Parku Leopolda zwiedziliśmy następnie nowoczesne, otwarte niespełna miesiąc temu Muzeum Historii Europy. Interaktywne wystawy w ciekawy i przystępny sposób informowały o poszczególnych etapach kształtowania się Europy oraz Unii Europejskiej, prowadząc zwiedzających przez kolejne epoki od zarania dziejów aż do historii współczesnej. Ten pełen niezapomnianych wrażeń dzień zakończyliśmy w greckiej restauracji wspólną uroczystą kolacją, na którą zostaliśmy zaproszeni przez Pana Posła Jana Olbrychta. Była to jeszcze jedna okazja do nieformalnych rozmów z Panem Posłem na temat Unii Europejskiej i jej instytucji.
Trzeci, ostatni już dzień pobytu w Belgii poświęcony był w całości na zwiedzanie Brukseli. Zaczęliśmy od ogromnego Muzeum Wojskowości, w którym niewątpliwie każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Następnie Przeszliśmy do Dzielnicy Europejskiej gdzie raz jeszcze mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe nowoczesne budowle. Kolejny punkt programu to spacer po Starym Mieście. Z zapartym tchem podziwialiśmy ogromny gmach Pałacu Królewskiego, a następnie przepiękne budynki serca Brukseli czyli rynku Grand Place. Brukselski Ratusz, Kamienica pod Łabędziem, Dom Króla, Dom książąt brabanckich czy Kamienica pod Gołębiem to tylko niektóre z tych wspaniałych zabytków architektury. Spacer po malowniczych uliczkach pełnych eleganckich butików, sklepów z pamiątkami i belgijską czekoladą, gdzie nie brakuje klimatycznych kafejek czy restauracji oferujących potrawy z różnych stron świata pozwolił nam wszystkim poczuć niepowtarzalną atmosferę tak pięknego miasta jakim jest Bruksela.
Z całą pewnością wycieczka do Belgii była bardzo udana i mimo panujących upałów na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników w postaci niezapomnianych przeżyć i wrażeń. Tą krótką wizytę w stolicy Europy można śmiało potraktować jako prawdziwe zaproszenie i zachętę do dłuższego pobytu w Brukseli.