Nasi absolwenci zdobywają świat!

Karolina Targiel - absolwentka LO Bieruń 2016, stypendystka Prezesa Rady Ministrów, uhonorowana szkolnym tytułem Sapere Aude - opowiedziała nam o tym, co wydarzyło się w jej życiu przez ostatni rok.

„Wybór szkoły średniej był dla mnie trudną decyzją, ale wtedy z pomocą przyszła mi kuzynka, absolwentka bieruńskiego liceum. Za jej namową zdecydowałam się rozpocząć naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Bieruniu.

Poza angielskim, drugim językiem, który wybrałam był rosyjski. Wtedy kierowałam się jedynie ciekawością, ale w trakcie nauki naprawdę polubiłam ten język. Co więcej, pisałam z niego maturę na poziomie rozszerzonym. Rozpoczynając naukę języka rosyjskiego nawet nie przypuszczałam, że po 3 latach nauki w liceum, bez dodatkowych prywatnych lekcji, będzie to możliwe.  Na szczęście nie miałam racji.

Po maturze, wyjechałam jako AuPair do Wielkiej Brytanii na małą wyspę Isle of Wight. Przez 3 miesiące mieszkałam z angielską rodziną i opiekowałam się trójką dzieci.  Pomogło mi to podszkolić język i przygotować się do studiów.

Obecnie studiuję International Business na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. W marcu moja obecna wykładowczyni języka rosyjskiego zaproponowała mi udział w olimpiadzie. Pomysł wydawał mi się szalony, ale spróbowałam i udało się – 1 czerwca wyjechałam do Kaliningradu na finał VI Międzynarodowej Olimpiady z Języka, Literatury i Kultury Rosyjskiej organizowanej przez Bałtycki Federalny Uniwersytet im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie.

Olimpiada jest podzielona na 3 poziomy a każdy z nich na 2 części – pisemną i ustną. W tym roku tematem olimpiady była przyroda i ekologia. Będąc na poziomie pierwszym konkurowałam przede wszystkim ze studentami drugiego i trzeciego roku filologii rosyjskiej, dlatego kiedy przy rozdaniu dyplomów okazało się, że zdobyłam wyróżnienie, byłam bardzo zaskoczona. Wiem, że gdyby nie wiedza zdobyta w liceum nie udało by mi się to.

Wyjazd był dla mnie niesamowitą przygodą, możliwością poznania nowego miejsca i ludzi, ale także kolejną dawką motywacji.
Studiując na kierunku związanym z biznesem wiem, jak ważna jest znajomość języków obcych. Języka angielskiego używam codziennie – wykłady na wybranym przeze mnie kierunku są prowadzone właśnie w tym języku. Dodatkowo nadal rozwijam znajomość języka rosyjskiego a we wrześniu zaczęłam uczyć się języka hiszpańskiego. Przede mną ciężka praca, ale wiem, że warto. Szczęściu trzeba pomóc!”

Karolina Targiel