Zobaczyć, dotknąć, powąchać

W deszczowy, jesienny czwartek 20 października, uczniowie naszej klasy, 2Abd – mat. fiz., bladym świtem zjawili się w Katowicach, by uczestniczyć w wykładach i pokazach z fizyki w Pałacu Młodzieży.
Pierwszy wykład o dźwięcznej nazwie „Atlantydzki Oscylator Klimatyczny” poprowadził dr hab. inż. Adam Michczyński z Politechniki Śląskiej.

Mieliśmy okazję dowiedzieć się jak ważną rolę w zmianach klimatycznych odgrywa ocean Atlantydzki i kiedy możemy się spodziewać kolejnej epoki lodowcowej. Drugi wykład poprowadzony przez dr. hab. Marcina Kostura, profesora Uniwersytetu Śląskiego dotyczył „Fizyki Sportów Ekstremalnych”. Przykuł naszą uwagę nie tylko ze względu na fizyczne pojęcia: siła nośna, siła ciągu, opór, ciśnienie, zmiana pędu, ale przede wszystkim na ich wykorzystanie w lataniu i pływaniu.
Następnie przeprowadzony został szereg doświadczeń z wykorzystaniem suchego lodu i ciekłego azotu, z których większość robiła fenomenalne wrażenie. Szczególną odwagą wykazał się Michał Sałęga, który aż dwukrotnie z własnej i nieprzymuszonej woli brał udział w eksperymentach. Na koniec pokazów wszyscy uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się z bliska wynikom doświadczeń. Mogliśmy zobaczyć, dotknąć, powąchać, a nawet skosztować…

Zdjęcia: Martyna Horst