Sukces na Festival of Robots

Wspaniałym sukcesem zakończył się ostatni turniej robotyki w jakim wzięli udział reprezentanci naszej szkoły.
11 czerwca odbyła się już trzecia edycja turnieju międzynarodowego Festival of Robots organizowanego przez Politechnikę Opolską. W tym roku startowało 136 robotów, w tym 17 drużyn z innych krajów.

W naszej konkurencji linefollower lego zgłosiło się 26 drużyn i jak się potem okazało, był to najsilniej obstawiony turniej w tym roku. Na starcie stanęły wszystkie zespoły, które reprezentowały Polskę na Mistrzostwach Europy w Wiedniu, oraz zwycięskie drużyny z największego turnieju międzynarodowego organizowanego w Polsce - Robotic Tournament.
Tym bardziej cieszą rewelacyjne wyniki naszych uczniów. Do ośmioosobowego finału awansowały aż 4 z naszych 5 drużyn. Warto zaznaczyć, że team w skład którego wchodzili Kamil Stolecki, Robert Synowiec i Tomasz Zagórski w kwalifikacjach zajął pierwsze miejsce mając zdecydowaną przewagę nad resztą stawki. W finale musieliśmy "uznać" wyższość aktualnych wicemistrzów Europy, ale potwierdziliśmy naszą silną pozycję w tej dyscyplinie ostatecznie zajmując następujące miejsca:
2 - Kamil Stolecki, Robert Synowiec i Tomasz Zagórski
3 - Bartosz Anioł i Patryk Gretka
4 - Patrycja Brzeskot, Adam Szwedor i Inga Wadas
5 - Julia Kołodziejczyk
9 - Kuba Wadas i Julia Zygadło

Do niecodziennej sytuacji doszło w finale, ponieważ dwie drużyny miały identyczny czas (Bartosz i Patryk oraz Patrycja, Adam i Inga). Niestety sędziowie nie zgodzili się na taki stan rzeczy i zażądali dodatkowego wyścigu.

Jako że jest to ostatni turniej warto w tym miejscu napisać parę słów podsumowania. Niewątpliwie sezon ten był najlepszym w historii funkcjonowania sekcji robotyki w LO w Bieruniu.
We wszystkich turniejach w jakich braliśmy udział zawsze dochodziliśmy do finału gdzie odgrywaliśmy znaczącą rolę.
grudzień 2015 - Lego Race - turniej organizowany przez nas - miejsca 1, 2 i 3
grudzień 2015 BIONIKALIA - największy turniej Linefollower Lego w Polsce organizowany przez Politechnikę Warszawską - miejsca: 1, 2 i 3
kwiecień 2016 RobotChallenge - Mistrzostwa Europy w Wiedniu - ćwierćfinał (jako druga drużyna Polska w historii tej imprezy)
kwiecień 2016 - Robotic Tournament - Największy turniej międzynarodowy w Polsce - 4 miejsce
maj 2016 - Trójmiejski Turniej Robotów - Najstarszy turniej tego typu w Polsce organizowany przez Studenckie Koło Automatyków i Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej - miejsca 2 i 3
maj 2016 - Roboxy - Drugi najstarszy turniej robotyki organizowany w Polsce przez Naukowe Koło Studentów Automatyki i wydział Elektrotechniki i Automatyki  Politechniki Gdańskiej - miejsce 3
czerwiec 2016 - Opole Festival of Robots 2016 - miejsca 2 i 3

W świetle powyższych wyników możemy po raz pierwszy stwierdzić, że obok Politechniki Warszawskiej jesteśmy najsilniejszym ośrodkiem w kraju w dyscyplinie Lego Linefollower w Polsce.
Jako że zwycięstwo zawsze jest wypadkową konstrukcji, programu i szczęścia trzeba podkreślić, że zwycięstw tych nie było by bez naszych programistów - Adama Szwedora i Mateusza Goja.
W tym roku żegnamy się z absolwentami - Patrycją Brzeskot, Adamem Szwedorem i Ingą Wadas - którzy zapisali się wielkimi literami w historii sekcji a ich drużyna jest do tej pory jedyną, jaka w turniejach międzynarodowych dwa razy stawała na podium.