Mimo, że jeszcze bez matury ...

W sobotę 11.03 grupa uczniów z klas o profilu biologiczno - chemicznym, pod opieką nauczyciela biologii pani Aleksandra Stachoń, miała zaszczyt być na zajęciach na Uniwersytecie Śląskim na wydziale Biologii i Ochrony Środowiska.

Skorzystaliśmy z zaproszenia pana dr Łukasza Chajca, absolwenta naszego liceum, a obecnie pracownika Wydziału.
Mimo, że jeszcze bez matury zostaliśmy na kilka godzin studentami biologii. Zajęcia były prowadzone z wielkim humorem. Omawialiśmy budowę komórki prokariotycznej i eukariotycznej. Najpierw wysłuchaliśmy wykładu na ten temat. Następnie dostaliśmy zdjęcia różnych komórek spod mikroskopu elektronowego. Naszym zadaniem było podanie nazw organelli komórkowych oznaczonych na fotografiach. Było to dosyć trudne zadanie ze względu na to, że zdjęcia nie zostały zabarwione i obraz był czarno-biały.  Podczas gdy część z nas odgadywała organella, druga oglądała próbkę mięśnia poprzecznie prążkowanego serca konia w mikroskopie elektronowym. Wokół głównej i najważniejszej części, gdzie można było zobaczyć próbkę, było mnóstwo różnych pokręteł. Mogliśmy sterować pokrętłami odpowiadającymi za przybliżenie i oddalenie obrazu, oraz tymi, które korygują ostrość obrazu, dostosowując się do wzroku obserwatora.
Wszyscy wyszliśmy ogromnie zadowoleni, że mogliśmy poznać w pewnej części życie studenta i pracę na uniwersytecie. Wiedza i doświadczenia, które zgromadziliśmy podczas  wykładów na zawsze zostaną już w naszych głowach i sercach. Chcielibyśmy uczęszczać także na inne wykłady i móc dowiadywać się więcej o świecie, który nas otacza.

tekst: Kinga Stalmach
zdjęcia: Sara Kozieł