Dzień Odzyskania Niepodległości - 2012

Dziś 9 listopada 2012 roku społeczność naszej szkoły obchodziła Dzień Odzyskania Niepodległości. Tegoroczna impreza miała nietuzinkowy charakter. O godzinie 9.00 uczniowie wraz z nauczycielami i dyrekcją zebrali się przed szkołą.

Wobec sztandaru nastąpiło przewidziane w statucie ceremonialne podniesienie flagi narodowej na maszt  i odśpiewanie hymnu państwowego. Dyrektor Romuald Kubiciel przemawiając do zgromadzonej młodzieży, podkreślił znaczenie takich słów jak: patriotyzm, suwerenność, tradycja. Zaznaczył również, że niepodległość – tak dla nas dziś oczywista – była dla wielu pokoleń jedynie marzeniem, dla realizacji którego wielu oddało najcenniejszy dar – życie.
Tym wielu, dziś często bezimiennym bohaterom postanowiliśmy również oddać hołd. Po zakończeniu części oficjalnej Dyrektor Szkoły, przedstawiciele Rady Pedagogicznej, Samorządu Uczniowskiego wraz z pocztem sztandarowym udali się na bieruński rynek, gdzie pod pomnikiem powstańców śląskich złożono symboliczną wiązankę kwiatów i zapalono znicze. Następnie delegacja udała się na cmentarz przy kościele św. Walentego, by oddać cześć patronom szkoły pochylając się nad ich mogiłą w chwili ciszy, modlitwy i zadumy.
Ten wyjątkowy dla całej społeczności szkoły dzień zakończyło opuszczenie flagi.
Kontynuacją piątkowych, szkolnych obchodów Święta Niepodległości będzie wykład dla uczniów klas pierwszych na temat historii polskich symboli narodowych, który zorganizowany będzie w poniedziałek 12. listopada.

10 zasad dotyczących eksponowania flagi państwowej:

1. Flaga musi być czysta i nie postrzępiona, a jej barwy nie mogą być wyblakłe.
  2. Na otwartym powietrzu flaga jest eksponowana od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać na maszcie dłużej musi być oświetlona.
  3. Nie eksponuje się flagi w dni deszczowe, w czasie zamieci śnieżnej i przy wyjątkowo silnym wietrze.
  4. Flaga nie może dotkać ziemi.
  5. Na fladze nie umieszcza się żadnych napisów i rysunków.
  6. Jedynym godnym sposobem likwidacji zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie.
  7. W czasie uroczystości odsłonięcia pomnika lub tablicy pamiątkowej zalecane jest użycie flagi, lecz nie można jej użyć jako zasłony lub przykrycia pomnika lub tablicy.
  8. Na fladze nie kładzie się żadnych przedmiotów, w tym wieńców lub kwiatów.
  9. Flagi nie należy nieść rozpostartej poziomo lecz musi ona zawsze być na drzewcu i swobodnie powiewać.
  10. Flagi nie używa się jako stroju, opakowania czy do przenoszenia czegokolwiek.

(za: http://www.pl.info.pl/IHW_WWW/index.php?act=view&ktg=32&idt=125)