Czcimy pamięć

Jaki znak Twój… rzecz o polskich symbolach cz.1 (w budowie)

Jakie są nasze symbole narodowe? Z tym pytaniem nikt, począwszy od dziecka aż po staruszka nie ma problemów. Uczeni od najmłodszych lat wiersza Władysława Bełzy: „Kto Ty jesteś – Polak mały…” utrwaliliśmy sobie, że polskim symbolem jest Orzeł Biały – znak dodatkowo utrwalony powszechnie znaną legendą o wędrówce braci Rusa, Czecha i Lecha, przekazaną przez Kronikę Wielkopolską.

Jaki znak twój… rzecz o polskich symbolach cz. 2 (w budowie)

Polska heraldyka terytorialna

Czas wreszcie na przedstawienie naszej symboliki samorządowej szczebla wojewódzkiego, jej tradycji i genezy. Wprowadzony w 1999 roku podział administracyjny Polski na 16 województw i zapisy ustawy o samorządzie województwa pozwala władzom samorządowym – a nie zawsze tak była – na posługiwanie się własnym znakiem.

Jaki znak Twój… rzecz o polskich symbolach cz.3 (w budowie)

Wypada również przyjrzeć się teraz heraldyce śląskiej i to w kontekście jej źródeł.
W heraldyce Piastów herb z orłem użytym jako godłem, pojawia się dopiero w pierwszej połowie XIII stulecia, na pieczęci księcia opolskiego Kazimierza I (+1229/1230). I jest to pierwsze w historii Polski znane użycie orła w takich charakterze.

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości

Dnia 10 listopada 2015 roku społeczność naszej szkoły obchodziła Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Tradycyjnie szkolny apel miał podniosły charakter. Uczniowie wraz z nauczycielami i dyrekcją zebrali się w hali sportowej. Wobec sztandaru szkoły nastąpiło odśpiewanie hymnu państwowego. Dyrektor Romuald Kubiciel przemawiając do zgromadzonej młodzieży, podkreślił znaczenie wolności, suwerenności państwowej.

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości

Dnia 10 listopada 2014 roku społeczność naszej szkoły obchodziła Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Tradycyjnie szkolny apel miał w tym dniu nietuzinkowy charakter. O godzinie 11.20 uczniowie wraz z nauczycielami i dyrekcją zebrali się przed szkołą. Wobec sztandaru szkoły nastąpiło ceremonialne podniesienie flagi narodowej na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego.

Suwerenność

Piątkowym przedpołudniem 8 listopada 2013 roku uczniowie naszej szkoły uczcili Dzień Odzyskania Niepodległości. Suwerenność, tak dla nas dziś oczywista – powszednia, była dla wielu pokoleń jedynie marzeniem, dla realizacji, którego wielu oddało najcenniejszy dar – życie. W tym szczególnym dniu właśnie bohaterom postanowiliśmy oddać hołd.

Dzień Odzyskania Niepodległości

Dziś 9 listopada 2012 roku społeczność naszej szkoły obchodziła Dzień Odzyskania Niepodległości. Tegoroczna impreza miała nietuzinkowy charakter. O godzinie 9.00 uczniowie wraz z nauczycielami i dyrekcją zebrali się przed szkołą.

Żałoba Narodowa

Uczniowie naszego Liceum oraz Gimnazjum nr2, w poniedziałkowy poranek oddali cześć ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Na apelu żałobnym obecni byli przedstawiciele władz samorządowych - Starosta Piotr Czarnynoga i Burmistrz Ludwik Jagoda, dyrektor BOE Pani Krysztyna Czajowska, dyrektorzy Pani Grażyna Kubica i Pan Romuald Kubiciel oraz Grona Pedagogiczne obu szkół.