Biolog na tropie przestępstw

Dnia 19 września uczniowie klasy drugiej i trzeciej o profilu biologiczno- chemicznym naszego liceum wraz z opiekunami panią W. Siodłok i panią A. Stachoń wybrali się do Katowic na Uniwersytet Śląski na Wydział Biologii i Ochrony Środowiska.

Celem był udział w wykładach pod hasłem „Spotkania z nauką”. Podczas wykładu „Serce na dłoni” uczniowie mogli się dowiedzieć jak pracuje serce czy nerki, a nawet zobaczyć je na żywo. Na wkładzie „Rój pszczół” poznać bliżej świat tych niezwykle pożytecznych owadów i ich życie. Jednak najciekawszy okazał się temat „Biolog na tropie przestępstw”. W trakcie wykładu uczniowie poznali tajniki daktyloskopii, czyli badania linii papilarnych. Powstają one w trakcie rozwoju embrionalnego w przypadkowy sposób, dlatego każdy z nas ma własne, niezmienne dermatoglify (linie papilarne), które wykorzystywane są do identyfikacji osób. Niektórzy z uczestników mogli pod kierunkiem kryminologa przeprowadzić daktyloskopie przy użyciu materiałów i sprzętów używanych przez profesjonalistów.
Spotkanie z bardzo dobrą atmosferą i okazją by dowiedzieć się czegoś nowego, to nie mała gratka dla naszych licealistów. Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje „Spotkań z nauką”

Tekst: Sara Miernik
Zdjęcia: Izabela Karbowiak