Jak to robią zwierzęta?

We wtorek 27 marca po raz kolejny zagościli w szkole dr Anna Urbisz i dr Łukasz Chajec - absolwenci naszego liceum, a obecnie pracownicy naukowi Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Pan dr Łukasz Chajec przeprowadził dla uczniów klasy 3Bc wykład pod prowokacyjnym tytułem „Jak to robią zwierzęta?". Rozpoczął od przypomnienia wiadomości na temat sposobów rozmnażania organizmów. Przedstawił problemy, z jakimi muszą borykać się zwierzęta w okresie rozrodu. Z wielkim zaciekawieniem uczniowie przyswajali wiedzę dotyczącą zachowań godowych delfinów, żyraf, pająków, owadów czy ślimaków. Ich zachowania znacznie różnią się od typowych. Cały wykład prowadzony był z humorem i zaangażowaniem. Złamanych zostało wiele stereotypów dotyczących rozrodu zwierząt. Była to także dobra powtórka przed maturą.
Natomiast uczniowie klas 2Bc z zaciekawieniem wysłuchali wykładu pani dr Anny Urbisz na temat rozwoju zarodkowego zwierząt. Poszerzyli swoją wiedzę w tym zakresie, a wiele trudnych terminów jak „bruzdkowanie”, „gastrulacja” czy „partenogeneza” zostało wyjaśnione w ciekawy i przystępny sposób.
Goście mieli również okazję do zobaczenia filmów w formacie 3D w naszej nowoczesnej pracowni przyrodniczej. Wykłady, które odbyły się z inicjatywy nauczyciela biologii – pani Aleksandry Stachoń, były okazją do pogłębienia wiedzy.
Tekst: Kinga Stalmach
Zdjęcia: Maciej Chromy