LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH w Bieruniu

Nasi Wicemistrzami Europy

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w turnieju Robotex International 2017 zorganizowanym w Tallinie (historyczny Rewal), w Estonii.
To największy turniej robotyki w Europie mający status nieoficjalnych otwartych mistrzostw Europy (z możliwością uczestnictwa reprezentacji spoza naszego kontynentu).

Aktualnie jest to jeden z największych turniejów na świecie.
W tym roku ponad 1500 reprezentujących ponad 30 państw konkurowało w 24 konkurencjach:

Uczniowie naszego Liceum startowali w 3 kategoriach:

1. Lego Sumo do 3kg (Aleksander Kulpa i Bartosz Wanot oraz Paulina Łagosz i Julia Kołodziej)
  2. Lego Sumo do 1kg (Aleksander Kulpa i Bartosz Wanot)
  3. Lego Line Following - jako że jest to nasza sztandarowa konkurencja tu wystawiliśmy najwięcej drużyn.

Reprezentowały nas 4 drużyny:

1. Aleksander Kulpa i Bartosz Wanot
  2. Paulina Łagosz i Julia Kołodziej
  3. Weronika Klima i Agnieszka Wardęga
  4. Krzysztof Grzesica, Jakub Wadas i Julia Zygadło

Po raz pierwszy startowali również opiekunowie Adam Szwedor i Robert Romantowski – Tomosz
Ten turniej będziemy długo wspominać, nie tylko ze względu na dramaturgię (przez większość czasu próbowaliśmy opanować nowe programy) ale głównie dlatego, że odnieśliśmy historyczny sukces. Julia Kołodziej i Paulina Łagosz zajęły II miejsce w kategorii Lego Line Following dając się wyprzedzić jedynie reprezentacji Litwy.
Dowodem naszej pozycji w tej dyscyplinie (warto przypomnieć, że w roku szkolnym 2016/2017 na wszystkich turniejach w Polsce zajmowaliśmy pierwsze miejsce), są miejsca naszych pozostałych drużyn. W pierwszej dziesiątce zameldowały się jeszcze 2 nasze roboty. Rok temu na mistrzostwach Europy w Wiedniu wydawało nam się, że dotarcie jednej naszej drużyny do ćwierćfinałów to nie tylko realizacja marzeń, ale również szczyt naszych możliwości. Jak widać warto marzyć...

Pozostałe wyniki w tej kategorii:

1. Na miejscu 8 Adam Szwedor i Robert Romantowski - Tomosz
  2. Na miejscu 9 Weronika Klima i Agnieszka Wardęga
  3. Pojazd Bartosza Wanota i Aleksandra Kulpy uplasował się między 13 a 17 pozycją (ze względu na błąd systemu ich wynik nie został zapisany).
  4. Niestety pojazd Jakuba, Krzysztofa i Julii pechowo nie ukończył trasy (pech tym większy, że trasy testowe robot przejeżdżał bezbłędnie).

W sumie startowało 158 robotów.

Kategoria Lego Sumo do 3kg została zdominowana przez zawodników Zespołu Szkół Technicznych z Rybnika (jak widać każdy ma swoją specjalizację).

Aleksander Kulpa i Bartosz Wanot w 7 osobowej grupie kwalifikacyjnej zajęli 4 miejsce. No ale przegrać z technikami mechatroniki i robotyki, to tak jakby wygrać.

Julia Kołodziej i Paulina Łagosz wyszły ze swojej grupy na 1 miejscu (wygrywając 4 i przegrywając jedną walkę) i ostatecznie zajęły miejsce 13-16 (po kwalifikacjach był system pucharowy). Startowały 43 roboty.

W kategorii Lego Sumo do 1kg Aleksander i Bartosz w doskonałym stylu przeszli przez kwalifikacje wygrywając wszystkie mecze w 10 osobowej grupie. Ostatecznie zajęli miejsce z przedziału 16-60 (tu również był system pucharowy).
Startowało 324 roboty.

Jesteśmy drugą drużyną polską, która w historii imprez tej rangi zajęła II miejsce w konkurencji Lego Line Following (w 2016 byli to nasi przyjaciele z Politechniki Warszawskiej - Bartosz Nowaczyński i Natalia Biaduń).

Wyjazd nie byłby możliwy bez pomocy władz powiatu bieruńsko – lędzińskiego, które sfinansowały cały wyjazd oraz władz Bierunia, których udział finansowy bardzo pomógł w przygotowaniu drużyn do udziału w turnieju. Bardzo dziękujemy.
Na koniec po raz kolejny dziękujemy naszemu absolwentowi, obecnie studentowi Politechniki Wrocławskiej, Adamowi Szwedorowi nie tylko za opiekę podczas wyjazdu, ale również za patronat intelektualny.